Чим тактичний ліхтар відрізняється від звичайного

Вибір ліхтаря на кожен день зазвичай зводиться до вивчення базових параметрів: кількості та яскравості режимів, а також зручності використання. Але коли мова йде про вибір освітлювального пристрою для професійних завдань, де на кону стоїть не лише зручність, а й безпека, підхід до вибору змінюється кардинально.

Звичайний ліхтар EDC і тактична модель можуть мати схожий дизайн, але умови експлуатації «тактика» позначаються на «начинці» і, як наслідок, на його можливостях. Якщо ви хочете зрозуміти, чим саме тактичні ліхтарі відрізняються від повсякденних, наш посібник допоможе вам розставити всі крапки над «i».

Чим відрізняються тактичні ліхтарі від звичайних: огляд ключових характеристик

Освітлювальні пристрої поділяються на безліч категорій, серед яких ви точно зустрічали визначення «тактичний ліхтар» або, як його ще називають, «армійський». Обидва терміни відображають основну сферу використання моделей — експлуатація в екстремальних умовах.

«Тактики» є аксесуаром must-have для поліціянтів, військових та працівників інших структур, які щодня стикаються з небезпечними для життя ситуаціями, що вимагають від екіпірування особливої надійності. Ці ліхтарі спроєктовані з урахуванням застосування під час виконання специфічних завдань – від патрулювання до виконання спецоперацій та пошуково-рятувальних робіт.

Професійний тактичний ліхтар також є актуальним для мисливців. Його яскравий промінь полегшує орієнтування на місцевості та виявлення слідів дичини, а міцний корпус витримує удари та віддачу під час стріляння.

Особливості тактичних ліхтарів

До головних особливостей тактиків належать:

  • Сконцентрований промінь світла для освітлення конкретних об'єктів;
  • Швидкий доступ до найяскравішого режиму;
  • Підвищена міцність корпусу, що витримує високі навантаження, зокрема під час самооборони.

Ці моделі також можуть фіксуватися на вогнепальній зброї за допомогою кріплень, сумісних із системою Пікатінні/Weaver (виняток — ліхтар налобний тактичний). У цьому випадку окремі моделі можна доповнити виносною кнопкою для швидкого доступу до керування ліхтарем під час утримання зброї двома руками.

Про ці та інші унікальні характеристики тактиків розповімо далі.

Яскравість та режими освітлення

На відміну від EDC ліхтарів, тактичні моделі генерують концентрований пучок світла, сфокусований на одній, досить невеликій області. Для цього вони комплектуються гладким відбивачем, який підвищує світловіддачу та збільшує дальність променя (у деяких випадках вона може сягати цілих півкілометра).

Колірна температура світла також відрізняється: якщо в EDC ліхтарях вона може стартувати від 3500К (теплий), то в тактиках це завжди «холодніше» освітлення приблизно від 5000К і вище, яке підвищує контрастність освітлюваних об'єктів.

Що стосується кількості режимів роботи, то тут все залежить від конкретної моделі, але найчастіше, крім стандартних варіантів з постійним світлом, інтерфейс доповнений миготливим стробоскопом, призначеним для засліплення та дезорієнтації супротивника.

Не можна не сказати й про можливість доповнення тактиків кольоровими світлофільтрами, які забарвлюють світловий промінь у певний відтінок або роблять світло розсіяним. Колір світлофільтрів може бути різним: червоним — для збереження нічного зору та застосування як світловий маячок, зеленим — для м'якого підсвічування оточення зі збереженням видимості дрібних деталей, синім — для ідентифікації плям крові.

Тип живлення та час роботи

Спеціалізована модель має світити не тільки яскраво, а й довго, адже ніхто не знає, скільки часу доведеться знаходитися без доступу до електромережі. Тому тактичний ліхтар з акумулятором — обов'язкова умова для освітлювальних пристроїв цього типу.

Найчастіше це li-ion акумулятори, які не схильні до «ефекту пам'яті» та витримують довгий вплив як високих, так і низьких температур. Іноді АКБ може бути взаємозамінною з одноразовими батарейками (слід уточнювати цю інформацію в інструкції користувача). Ця практична альтернатива «на будь-який випадок життя»: навіть якщо заряд в акумуляторі вичерпається, а у вас немає можливості поставити АКБ на заряджання, достатньо замінити її на батарейку, щоб не залишитися без світла.

Функціональність та керування

Тактичний тип керування — ще одна деталь, яка виділяє тактиків на тлі звичайних ліхтарів. Для зручного керування під час зворотного хвату, особливо коли у другій руці користувача лежить пістолет, всі перемикачі винесені у хвостову частину конструкції освітлювального пристрою. У такий спосіб користувач може швидко налаштовувати світло торканням кнопки великим пальцем.

Окремо слід відзначити можливість миттєвої активації режиму Турбо, якої немає в EDC аналогах. Наприклад, тактичні ліхтарі Fenix, які має в асортименті туристичний магазин Fonarik, передбачають швидке увімкнення найяскравішого режиму легким напівнатисканням кнопки.

Міцність та стійкість до зовнішніх впливів

Ударостійкий тактичний ліхтар — це не бажана, а обов'язкова характеристика. Щоб конструкція не тріскалася та не деформувалася при падінні або віддачі під час стріляння, її корпус виготовляється з алюмінію, який до того ж не боїться іржі завдяки анодованому шару. Деякі моделі додатково комплектуються сталевим безелем, що підходить для розбивання скла.

Експлуатація на відкритому повітрі також вносить корективи до вимог щодо герметичності оболонки. Тут немає певного критерію до мінімально допустимого класу захисту, проте будь-яка тактична модель витримує потрапляння хоча б під прямий струмінь води.

Ергономіка конструкції

Попри високу інтенсивність світлового потоку, тактик не завжди має збільшені розміри в порівнянні з EDC аналогом. Так, деякі моделі все ж таки більші, але продуктивність і тривалість їх роботи також вища, зокрема через більш ємні та громіздкі акумулятори. У більшості ж спостерігається тенденція підвищення портативності тактичних ліхтарів завдяки використанню удосконалених світлодіодів та енергоємних АКБ з високою щільністю енергії, що дозволяє мінімізувати збільшення розмірів та ваги конструкцій всупереч зростанню продуктивності.

Корпус сучасних тактиків без проблем поміщається в долоні, а вага ледве позначається на тяжкості зброї, зберігаючи маневровість під час прицілювання. Водночас конструкцію найчастіше покриває дрібна накатка, яка робить хват міцнішим і надійнішим, зокрема в ситуації носіння тактичних рукавичок.

Поради щодо вибору тактичного ліхтаря

Тактичний ліхтар схожий на друга-напарника, готового підставити плече в критичній ситуації. Однак, слід пам'ятати, що друзів вибирають з розумом, тому звертайте увагу на такі нюанси:

  • Кількість режимів. Фактор є суто індивідуальним, але інтерфейс повинен мати хоча б кілька варіацій постійної яскравості та миготливий режим.
  • Простота керування. У стресових умовах можливість швидко перемикнути режим однією рукою є критичною необхідністю. Вибирайте модель з кнопкою в хвості і краще, якщо їх буде декілька з розділеним функціоналом для швидкого налаштування.
  • Спосіб заряджання. Найкращі тактичні ліхтарі комплектуються зарядним портом у корпусі для швидкого заповнення заряду АКБ. Наявність індикатора рівня заряду буде корисним бонусом, що дозволятиме відстежувати ступінь зарядженості та заздалегідь відновлювати заряд, щоб не залишитися без світла у невідповідний момент.

Перед придбанням обов'язково вивчайте комплектацію ліхтаря. В ідеалі (крім інструкції та гарантійного талона) в наборі має бути ущільнювальне кільце, щоб підтримувати герметичність конструкції на заявленому виробником рівні після пересихання або пошкодження основного кільця. Також уточнюйте сумісність моделі з потрібними вам кріпленнями.

Поки немає коментарів, ви можете бути першим.

Допоможіть іншим користувачам з вибором - будьте першими, хто поділиться своєю думкою про цей пост.