Як вибрати світлодіодний ліхтарик

Потужний світлодіодний ліхтар схожий на компас, який допомагає орієнтуватися на місцевості, навіть коли навкруги панує непроглядна темрява. Але щоб цей компас працював так, як потрібно саме вам, важливо розбиратися в особливостях освітлювальних пристроїв, щоб вибрати підхожий для конкретних потреб.

Якщо ви плануєте купити ліхтарик, але не знаєте, з чого почати, ми тут, щоб допомогти. Цей посібник ознайомить вас з усіма можливими параметрами, зокрема видами ліхтарів та окремими характеристиками, які визначають зручність моделі для використання у певній ситуації.

Як вибрати світлодіодний ліхтарик

Користь від світлодіодного ліхтаря неможливо переоцінити, оскільки якісне освітлення є основним фактором комфорту (а іноді й безпеки) в умовах поганої видимості. Однак, з урахуванням різноманітності освітлювальних пристроїв, ми знаємо, як може бути складно знайти той, що підійде під конкретні потреби (і навіть якщо ціль — знайти «універсала» серед різноманітності варіантів, це завдання може виявитися доволі складним з урахуванням відмінностей дизайну та функціоналу моделей з однієї категорії).

Щоб звузити коло підхожих варіантів, дайте відповідь на головне питання: «Для чого я використовуватиму led ліхтарик?». Коли ви накинули у голові приблизний перелік ситуацій, шукайте найбільшого збігу серед існуючих моделей.

Також враховуйте наявний у вас бюджет. Якщо в планах використовувати ліхтар для дому або під час прогулянок, немає сенсу переплачувати за професійне обладнання. Проте, якщо мова йде про специфічні завдання (полювання, походи, робота в екстремальних умовах), необхідна модель з додатковими можливостями.

Види ліхтарів

  • Ручні. Універсальні моделі, що використовуються практично в будь-якій сфері завдяки балансу між яскравістю світла та компактністю корпусу. Деякі, особливо мініатюрні моделі поміщаються навіть у кишені одягу.
  • Брелоки. Розраховані на носіння на зв'язці ключів або сумці. Їх головна особливість — мініатюрні розміри, які дозволяють брати пристрій з собою куди завгодно. Однак габарити накладають обмеження на потужність та час світіння, тому ці моделі підходять лише для підсвічування невеликої площі протягом нетривалого періоду.
  • Тактичні. Мають схожий функціонал з ручними аналогами з різницею у вигляді збільшеної яскравості та далекобійності світла, системи керування, винесеної у хвіст корпусу, а також більш сконцентрованого на одній точці променя. Більшість моделей припускають кріплення на зброю.
  • Налобні. Актуальні у ситуаціях, коли потрібно звільнити обидві руки, наприклад, під час занять спортом, подорожей з важким рюкзаком, виконання професійних завдань. Налобні ліхтарі утримуються на голові завдяки еластичному кріпленню, освітлюючи дистанцію в тому напрямку, куди дивиться користувач.
  • Пошукові. Надпотужні пристрої, призначені для освітлення великої площі. Часто пропонують додаткові функції, такі як регульована ширина променя, але мають збільшені розміри та вагу.
  • Кемпінгові. Створені для освітлення туристичного табору та внутрішнього простору намету. Генерують м'яке світло на 360°, включно з режимом нічника, та передбачають можливість підвішування чи встановлення на рівній поверхні.
  • Туристичні. Оптимізовані для тривалих походів та експедицій за рахунок збільшення кількості режимів та часу роботи, зниження ваги та підвищення герметичності корпусу.
  • Пістолетні. Встановлюються на короткоствольну зброю для полегшення ідентифікації цілі у темряві та підвищення точності прицілювання. Вони несприйнятливі до віддачі під час стрільби та адаптовані під швидке налаштування режиму за допомогою подвійних перемикачів.

Основні характеристики світлодіодних ліхтариків

Навіть два схожі візуально ліхтарі можуть мати кардинально різні характеристики, які залежать від дрібних параметрів.

Щоб придбання відповідало вашим очікуванням, перед покупкою зверніть увагу на наступні фактори.

Яскравість та дальність світла

Яскравість світлового потоку вимірюється в люменах і є найпростішою одиницею порівняння потужності ліхтарів. Показник може стартувати з кількох люменів та досягати неймовірних 10000 люмен (і навіть більше).

Слід враховувати, що фактична якість світла залежить від кількох параметрів:

  • Якість світлодіода. Чим вона вище, тим більше випромінюється люмен на 1 Вт та пропорційно зростає ефективність освітлення.
  • Тип відбивача. Він буває гладким та текстурованим. Перший робить промінь сфокусованим, підвищуючи якість підсвічування певної області, а другий пом'якшує світло.

Точності в оцінці реальної яскравості можна досягти у разі порівняння ліхтарів, які пройшли тестування за стандартом ANSI. Якщо розраховані параметри світлового потоку моделі не засновані на міжнародних критеріях (інформація про спосіб оцінки вказується в інструкції виробника), вважайте, що перед вами «кіт у мішку».

Колірна температура

Під час вибору ліхтаря ви напевно чули терміни «холодне біле / нейтральне / тепле світло». Це позначення температури світла, і насправді її варіацій набагато більше.

Температура світла позначається в Кельвінах (К): чим вище значення, тим «холоднішим» є промінь. Температура світла, що може генерувати світлодіодний ліхтар, знаходиться в межах 1800К - 6500К залежно від типу світлодіода. Тут важливо враховувати, що «тепле» світло більш м'яке та приємне для очей, але якщо в пріоритеті деталізованість освітлення на велику відстань, то робити вибір слід на користь моделі з «холодним» променем від 5000К.

Система керування

Цей параметр залежить виключно від стилю керування, якому ви надаєте перевагу.

Ручний LED ліхтарик зазвичай комплектується електронною кнопкою під головою конструкції. Виняток — тактичні моделі, в яких перемикачі винесені у хвостову частину.

Джерело живлення

Ліхтарі можуть працювати на 2 типах елементів живлення:

  • Одноразові батареї. Легкодоступний та бюджетний варіант (зазвичай формату AA чи АAA), який потребує заміни після вичерпання заряду.
  • Перезаряджувані акумулятори. Економічна альтернатива у довгостроковій перспективі із запасом довговічності від 300 циклів заряду/розряду та більше.

Деякі моделі сумісні з елементами живлення обох типів (вивчайте інструкцію виробника для виявлення сумісних аксесуарів), проте світлодіодний ліхтар з акумулятором демонструє більшу потужність та тривалість роботи, що пояснюється збільшеною ємністю та параметрами вихідного струму АКБ.

Матеріал корпусу та водонепроникність

Анодований алюміній та полікарбонат — найдовговічніші й тому найпопулярніші матеріали, що використовуються у виробництві оболонок для ліхтарів. Вони не бояться іржі, температурних перепадів та механічних пошкоджень. Водночас ступінь удароміцності може відрізняються, тому обов'язково перевіряйте показник стійкості до ударів у разі падіння конструкції, який вказується в метрах.

Використання в польових умовах вимагає від ліхтаря особливої герметичності згідно з класифікацією IP (Ingress Protection). Показник складається з двох цифр (IPXX), де перша відображає ступінь захищеності від попадання пилу, а друга — від води.

Коли ви берете на природу світлодіодний ліхтар для кемпінгу, неможливо передбачити, якими будуть погодні умови, тому в такій ситуації чим вище буде клас захисту оболонки (максимальний IP68), тим нижче ймовірність, що пристрій вийде з ладу під час експлуатації.

Розмір та вага

Портативність ліхтаря залежить від його потужності: чим вища яскравість та вимогливість пристрою до ємності елемента живлення, тим більші розміри та вага конструкції.

  • Для повсякденних потреб підходять легкі та компактні моделі, які зручно носити з собою, зокрема завдяки наявності кліпси на кишеню або чохлу з петлею для кріплення на поясі;
  • Для походів та тривалих виїздів потрібно шукати баланс між потужністю та вагою ліхтаря, щоб він був достатньо яскравим, але не обтяжував спорядження;
  • Для пошуково-рятувальних цілей акцент робиться виключно на потужність променя, тому такі спеціалізовані моделі будуть більшими та важчими, що частково компенсується накаткою на корпусі або знімною ручкою для зручного утримання.

Догляд та обслуговування світлодіодного ліхтаря

Освітлювальні пристрої вимагають єдиного підходу до обслуговування, чи то світлодіодний ліхтар для дому, чи спеціалізована модель для професійних завдань.

  1. Очищайте лінзу від забруднень після кожного використання, щоб підтримувати яскравість світлового потоку. Для цього підходить м'яка тканина.
  2. Перевіряйте контакти в батарейному відсіку на наявність окислення та чистоту зарядних портів.
  3. Слідкуйте за цілісністю ущільнювального кільця у водонепроникному ліхтарі. Цей елемент відповідає за герметичність конструкції, тому важливо, щоб на матеріалі не було тріщин. Якщо кільце втратило еластичність, її можна відновити шляхом змащування аксесуара.
  4. Контролюйте рівень заряду АКБ: не допускайте її повного розряджання, щоб уникнути падіння початкової ємності.
  5. Під час тривалого зберігання виймайте елементи живлення з ліхтаря, щоб уникнути протікання та корозії всередині.

Якщо ви помітили, що у вашому ліхтарі виникають збої в роботі, наприклад, знизилася яскравість світіння або модель перестала тримати заряд, ні в якому разі не розбирайте конструкцію — це призводить до анулювання гарантії. Купуючи ліхтарі в онлайн-магазині Fonarik.ua, у вас є можливість зв'язатися зі спеціалістами нашого сервісного центру, які розкажуть про варіанти усунення несправності та проконсультують про терміни та умови проведення ремонту.

Поки немає коментарів, ви можете бути першим.

Допоможіть іншим користувачам з вибором - будьте першими, хто поділиться своєю думкою про цей пост.