Зареєструйтеся, щоб робити покупки, відстежувати замовлення та насолоджуватися персоналізованими знижками та балами.
Зареєструйтеся, щоб робити покупки, відстежувати замовлення та насолоджуватися персоналізованими знижками та балами.
Існує безмірна кількість видів ножів, що відрізняються формами конструкції. Різна довжина та товщина різального елемента, кут заточування крайки, наявність дрібних елементів на руківʼї — все це безпосередньо впливає на призначення інструменту, але найголовніше, на можливість його вільного зберігання та носіння в повсякденному житті.
Останній критерій залежить від того, чи має ваш ніж ознаки холодної зброї. Якщо так, то для володіння інструментом доведеться отримати спеціальний дозвіл (його відсутність загрожує серйозними проблемами із законом).
Щоб уникнути неприємностей, важливо вивчити характеристики, що відносять предмет до категорії «холодного». У нашому матеріалі ми зібрали повну інформацію, яку потрібно знати перед придбанням ножа.
До холодної зброї можна віднести предмет, здатний завдати шкоди здоров'ю та життю людини. Проте тут є безліч нюансів.
У певних моментах, особливо у разі самооборони, будь-яка річ здатна перетворитися на небезпечний предмет, чи то сокира, шило, кухонний інвентар чи звичайна виделка. З усім тим, перелічені інструменти не належать до холодної зброї офіційно. Тоді як зрозуміти, чи є ваш улюблений інструмент легальним для носіння в контексті українського законодавства?
Безпечність предмета визначається базовим фактором — приналежністю до одного з двох видів:
Інструменти з першої категорії доступні для вільного продажу, водночас для купівлі холодної зброї спочатку потрібно отримати дозвіл.
Основним показником для визнання конкретного предмета холодною зброєю є сукупність характеристик, зазначених у «Методиці криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих із нею виробів» від МВС України.
Під час експертизи враховуються такі фактори:
Класифікація предмета як холодна зброя відбувається шляхом тестування криміналістами кожного інструменту в лабораторних умовах.
Показово, що види холодної зброї бувають різними, і це не тільки різальні інструменти. До них також належать арбалети, біти, багнети, кийки, кастети та інші предмети, вироблені промисловим або саморобним способом з метою нанесення тяжких тілесних ушкоджень, які можуть стати причиною смерті потерпілого. До приладу кожного типу висувається окремий перелік критеріїв, прописаних у Методиці.
Спочатку важливо зрозуміти: жоден закон України не забороняє носіння господарсько-побутового приладу, тому умовним кухонним ножем може володіти як неповнолітній, так і пенсіонер. Інша справа — холодна зброя.
Фахівці аналізують ножі на предмет відповідності трьом основним факторам, що відносять аксесуар до категорії «холодняка»:
Під упорами маються на увазі виступи (гарда) на ручці, що запобігають зісковзуванню долоні на лезо. Тобто у разі спроби нанести людині каліцтва за допомогою ножа без упорів, рука мимоволі переміститься на крайку, і нападник пораниться. Відповідно, робиться висновок, що такий аксесуар від початку не розроблявся для навмисного завдання шкоди здоров'ю людини та може класифікувати як побутовий.
Відповідь на запитання «Які ножі не є холодною зброєю?» однозначний: якщо вони відповідають вищезазначеним критеріям. Клинок перевищує 9 см у довжину та 2.6 мм у товщину, його кут заточування досягає 40°, а на руківʼї присутня яскраво виражена гарда? Перед вами холодна зброя. Якщо хоча б один параметр випадає зі списку характеристик, виріб відносять до господарсько-побутового класу.
Незнання не звільняє від відповідальності, і якщо ваш ніж підпадає під критерії визначення холодної зброї, її носіння без дозволу карається відповідно до Закону України. В окремих ситуаціях це може бути грошовий штраф, конфіскація забороненого предмета або позбавлення волі на строк до 3 років.
Щоб уникнути проблем, не купуйте ножі у кіосках, переходах метро та у приватних осіб, які не здатні гарантувати законність предмета офіційним сертифікатом. Купуйте інструменти лише у спеціалізованому магазині, який додає до придбання відповідні документи з експертними висновками, що воно не належить до категорії заборонених приладів і підходить для вільного зберігання.
За відсутності такого документа, не соромтеся запитати його у продавця, і носіть сертифікат з собою на випадок виникнення питань у представників правоохоронних органів та підтвердження того, що ножу не притаманні характеристики холодної зброї.