Види та особливості ножових марок сталі

Оскільки сталь - це метал заліза і вуглецю, до якого можуть бути додані деякі інші домішки, різновидів стали існує безліч. Звичайно, в залежності від точного складу, і якості різних марок цього металу значно відрізняються. Сьогодні ми трохи поговоримо про особливості найпопулярніших марок сталі, що використовуються у ножовому виробництві. З урахуванням цих особливостей, ви зможете підібрати собі ніж з такими характеристиками, які найповніше відповідатимуть вашим запитам. 

Не вся сталь використовується для виробництва ножів. Адже щоб стати справді підходящим матеріалом, вона повинна мати певні якості, які були б збалансовані один до одного. Однією з важливих характеристик є твердість металу. Вона визначає здатність стали протистояти деформації під час розрізання ножем інших матеріалів. Виміряти твердість можна у різний спосіб. Відповідно, і одиниць виміру існує кілька. Один з найпоширеніших варіантів – використання шкали Роквелла. Цей метод передбачає вдавлювання в метал алмазної пірамідки під певним навантаженням і завмер відбитка, що залишився. Основним елементом, що впливає на твердість є вуглець. Чим його більше, тим твердіше виходить метал. Однак він також стає більш сприйнятливим до іржі, що для ножа вже не добре. Багато в чому від твердості залежить зносостійкість сталі. Під час використання ножа від нього постійно відокремлюються мікрочастинки металу. Якщо зносостійкість низька, то кромка швидко стирається, ніж не тільки стає тупим, але й деформується.



Міцність - ще одна важлива характеристика металу. Йдеться про міцність металу на вигин, необхідної, щоб він залишився неушкодженим після падіння на підлогу, при нерівномірному розподілі навантажень на окремі частини леза. У зв'язку з цим важливо враховувати в'язкість металу — його здатність витримувати імпульсні навантаження.

Три категорії сталі

Однак усі ці характеристики не надто зрозумілі без конкретних прикладів. Отже, марки сталей, що використовуються для ножів, умовно можна поділити на три категорії. Основним фактором для їхнього поділу є відсотковий вміст вуглецю, від якого і залежать основні характеристики сплаву.

Перша

У першу категорію входять сталі з низьким відсотком вуглецю і не стабілізовані достатньою мірою легуючими добавками. На великих фабриках вони застосовуються для бюджетних моделей ножів. До цієї категорії відносяться такі марки як 440А, 420 та 420НС, AUS-6, Sandvik 12C27. Головна перевага всіх сталей цієї групи полягає в тому, що вони мають високий рівень опору корозії. Ножі з таких сплавів добре підходять для використання в сирих умовах, можуть використовуватися для дайвінгу, у тому числі і в солоній води. Але вони занадто м'які, щоб ніж міг довго залишатися гострим. І у разі роботи з твердими матеріалами їх доведеться занадто часто заточувати. Сталь 440А містить не більше 0,75% вуглецю, 16-18% хрому, 1% марганцю та 0,75% молібдену, загартовується до 55-57HRC. Якщо на ножі вказано лише число 440 без літерного позначення, йдеться також про сталь 440А, як найдешевшою зі свого сімейства. Сплав 420HC містить 0,46% вуглецю, 13% хрому, 0,3% ванадію, по 0,4% молібдену та кремнію. Загартування цього металу проводиться в рамках 52-55HRC. Шведським аналогом цієї марки є сталь Sandvik 12C27.

Це проста, але якісна сталь. Її відмінна риса — високий рівень чистоти, що досягається завдяки технологічній обробці металу. Вміст у такій сталі вуглецю становить 0,6%, хрому – 13,5%, марганцю та кремнію – 0,4%. Зі сталі Sandvik виготовляються багато моделей ножів Morakniv.

Друга

Друга група - це стали з якістю Hi-end. До неї входять марки 440С, AUS-8, 8Cr13MoV, Sandvik 14C28N, VG-10. Вони трохи гірше справляються з протистоянням корозії, оскільки рівень вуглецю в цих сплавах вищий, зате можуть гартуватися до більшої твердості і мають більш високу зносостійкість. У сталь 440С додано 0,95-1,2% вуглецю, 16-18% хрому, 0,75% молібдену, по 1% марганцю та кремнію. Її жорсткість становить близько 58-60HRC. Хоча слід враховувати, що іспанська сталь цієї ж марки може бути дещо м'якшою. Сталь 440С використовується для багатьох кишенькових ножів та при непоганих робочих якостях є доступним за ціною матеріалом. Широко використовує таку марку стали компанія Ganzo. Схожими з нею властивостями володіє марка AUS-8. У такій сталі міститься 0,7-0,75% вуглецю, 13-14,5% хрому, 0,49% нікелю, 0,5% марганцю, 1% кремнію. Твердість загартування - 58HRC. Але слід зазначити, що добре працювати з цією японською сталлю вміють лише японці.

Марка 8Cr13MoV у порівнянні з AUS-8 містить більше вуглецю - 0,8%, і приблизно такі ж пропорції інших легуючих добавок. Сталь гартується до 58-59HRC. В цілому, співвідношення вартості та якості у даної марки досить вигідне. А вміла обробка дозволяє отримати дуже практичні ножі, наприклад, як бренд Spyderco.

Сталь Sandvik 14C28N має шведське походження. Розробку цього металу замовила компанія Kershaw, яка побажала поліпшити метал 13C26. У результаті, у сталь включено 0,62% вуглецю, 14% хрому, 0,55% молібдену. Сталь має жорсткість 58-60HRC. Це один з найкращих варіантів нержавіючої сталі для ножів вартістю не більше 30$.

VG-10 - сталь японського виробництва. Вона широко застосовується брендом Spyderco. Цей метал добре тримає заточування, хоча ріжучу кромку необхідно захищати від імпульсного навантаження, інакше можливі сколи. У ній 0,95-1,05% вуглецю, 14,5-15,5% хрому, 1,4% кобальту, 1,05% молібдену, 0,5% марганцю, 0,6% кремнію. Твердість сплаву дуже висока – 59-61HRC.

Третя

Третя група об'єднує марки стали найкращої якості. Серед найвідоміших марок цього рівня можна назвати Elmax та CPM S30VN. Elmax виробляється в Австрії. Вона дуже міцна, відмінно тримає заточування і відносно легко точиться, її твердість становить 58-62HRC. Цей метал містить 1,7% вуглецю, 18% хрому, 1% молібдену, 0,8% хрому, 3% ванадію. Це порошкова сталь, яку багато знавців вважають за найкращу для ножової індустрії.

CPM S30VN отримала 1,45% вуглецю, 14% хрому, 4% ванадію, 2% молібдену. Твердість її гарту досягає 61HRC. З такого металу виготовляють високоякісні клинки верхнього цінового сегмента.

Вплив домішок

У характеристиках кожної з марок стали вказані процентний вміст різних хімічних елементів, кожен з яких наділяє сплав тими чи іншими якостями. Як же розібратися в особливостях сталі, знаючи її склад?

Вуглець

Вуглець є основним елементом, крім заліза, для отримання сталі. Він сприяє тому, що сталь можна загартувати, впливає на твердість та міцність металу. Ці якості підвищуються із збільшенням кількості вуглецю. Втім, одночасно зростає схильність до корозії. Кухонні ножі та туристичні бюджетного сегменту можуть бути зроблені зі сталі з 0,4-0,6% вуглецю, але в якісніших — цей показник вищий.

Хром

Хром додають у сплав, щоб підвищити його стійкість до іржі. У нержавійках його щонайменше 14%. Але слід сказати, що високий відсоток домішки хрому знижує міцність металу.

Молібден

Молібден - одна з найбільш поширених легуючих домішок. Він підвищує жароміцність металу, посилює стійкість до корозії, яку дає хром. Загалом молібден позитивно впливає практично на всі якості сталі. Це обов'язкова складова для ножів, які повинні працювати в агресивному середовищі або за високих температур.

Кремній

Цей хімічний елемент знижує вміст кисню в металі. Як наслідок, підвищується стійкість до іржі, міцність металу.

Кобальт

Кобальт додається як домішка в тверді і швидкорізальні марки сталей. Необхідно відзначити, що з кобальтовмісних сталей виготовляють не тільки якісні ножі, але навіть деякі деталі для космічних ракет.

Ванадій

Ванадій істотно покращує показник зносостійкості сталі. Метал із цією домішкою складніше піддається заточенню, зате дуже довго залишається гострим. А крім того, він добре підходить для ножів, які різатимуть волокнисті матеріали, тканини, повсть.

Марганець

Цей хімічний елемент істотно підвищує твердість сталі. Тому метал з його домішкою використовують не тільки для ножів, а й для виробництва сейфів, рейок та інших предметів, які мають витримувати великі навантаження.

Вольфрам

Вольфрам обов'язково входить до складу швидкорізальних сталей. Він суттєво підвищує жароміцність сплаву, а також його зносостійкість та твердість.

Нікель

Цей елемент покращує стійкість металу до корозії, а також підвищує міцність сталі. Його відсоткове утримання стали не дуже велике.

Тепер ви зможете вільніше орієнтуватися в характеристиках ножів, які відомі виходячи з того, яка марка сталі використовується для його виробництва. Ці знання допоможуть вибрати ніж не тільки відповідно до розмірних параметрів та привабливості дизайну, але й з урахуванням його робочих якостей, закладених у сталі.

Коментарі4
Дмитрий Fonarik.ua
Дмитрий Fonarik.ua
18 жовтня 2017 19:32
Глеб, рады что данная статья была полезна для Вас. Следите за нашим блогом и Вы сможете подчерпнуть еще больше знаний!
Глеб
Глеб
11 жовтня 2017 15:35
Наконец-то разобрался в разнице между сталями! Спасибо за статейку)
Коля
Коля
2 лютого 2017 08:42
В этом году открыл для себя углеродистую сталь. Есть свои плюсы и минусы.
Енакентий
Енакентий
26 січня 2017 07:51
Нашел статью через поиск. Отлично все рассказано. Буду учитывать инфу при подборе ножа.